Stanisław Lem – medyk wśród pisarzy

Stanisław Lem był polskim pisarzem urodzonym w 1921 roku we Lwowie. Jego twórczość literacka balansowała pomiędzy gatunkiem hard science fiction, filozofią, futurologią i krytycyzmem. W swoich działach poruszał tematy związane m.in. z naturą ludzką, rozwojem nauki i techniki czy też miejscem człowieka we wszechświecie. Teksty pisane przez Lema często stanowią odniesienia do stanu społeczeństwa oraz rozważania naukowo-filozoficzne w tym temacie. Pod względem ilości tłumaczeń wiedzie prym wśród polskich pisarzy – jego książki przetłumaczono w ponad 40 językach, a swego czasu był najczęściej czytanym nieanglojęzycznym pisarzem gatunku science fiction.

Lata młodości

Dzięki dobrze sytuowanym rodzicom, Lem swoje dzieciństwo i młodość spędził w zamożnym domu we Lwowie. Jego ojciec był znanym i cenionym laryngologiem, natomiast matka zajmowała się domem. Lem, pomimo żydowskich korzeni rodziców, twierdził, że był wychowywany na katolika. W późniejszym okresie jednak deklarował, że jest ateistą, a nawet agnostykiem. W czasie badań nad inteligencją uczniów młody Stanisław został uznany za najinteligentniejsze dziecko w południowej Polsce.

Studia

W 1940 roku, gdy trwała II wojna światowa, Lem rozpoczął studia medyczne na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego. Nie był to jednak jego wymarzony kierunek, ponieważ wcześniej próbował dostać się na Politechnikę Lwowską. Nie przyjęto go tam ze względu na niewłaściwe w sowieckim ustroju pochodzenie, przez co, polegając na znajomościach ojca, rozpoczął medycynę i uniknął w ten sposób poboru do Armii Czerwonej.

Inwazja Niemców w 1941 roku przerwała edukację Lema. Szczęśliwie, dzięki fałszywym dokumentom, jego rodzinie udało się uniknąć osadzenia w getcie, a Lem zatrudnił się jako pomocnik mechanika i spawacz. Dopiero w 1944 roku, po wkroczeniu do Lwowa Armii Czerwonej, mógł kontynuować studia. Jednak nie na długo – w wyniku akcji repatriacyjnej w lipcu 1945 roku z całą rodziną przeniósł się do Krakowa. Po utracie całego dobytku rodzina Lemów musiała rozpocząć życie na nowo. Stanisław zaczął publikować swoje pierwsze teksty w prasie by wspomóc finanse rodziny, a jednocześnie kontynuował medycynę na UJ. Pobyt na uczelni medycznej dał mu solidne wykształcenie, lecz nie skłonił do pracy jako lekarz.

Twórczość

Stanisław Lem (https://www.taniaksiazka.pl/autor/stanislaw-lem) jeszcze jako student publikował opowiadania o tematyce wojennej. Jego debiut jako autora fantastyki miał miejsce za sprawą opowiadań “Obcy”, “Ogród ciemności” i “Dzieje jednego odkrycia” opublikowanych w “Tygodniku Powszechnym”.

Okres wzmożonej twórczości autora przypada na drugą połowę XX wieku. Wtedy to rozpoczęła się międzynarodowa kariera Lema jako pisarza science fiction. 1961 rok przyniósł dwa sztandarowe dzieła w twórczości Lema: “Solaris” i “Powrót z gwiazd”. Pierwsze z wymienionych uważane jest za jedno z najwspanialszych dzieł pisarza.

 

 

Tagged , , ,