Czysty Wołomin

Font Size

Layout

Cpanel

Wycieczka 24 czerwca

Czytaj więcej: Wycieczka 24 czerwcaOdwiedziliśmy Ostrówek z zamiarem poszukiwania kwiatu paproci i podziwiania przyrody w sobótkowy wieczór. Naszym gospodarzem był pan leśniczy gospodarujący w leśniczówce Ostrówek. Najpierw powędrowaliśmy przez las do Wilczego Bagna. Wysłuchaliśmy i zaobserwowaliśmy kapturki, pierwiosnki, piecuszki, świstunki leśne, rudziki, śpiewaka, kosa, zięby, dzięcioła dużego, kowaliki, grzywacza oraz muchołówkę żałobną. Udało nam się zaobserwować podlota tego gatunku. Napotkaliśmy mrowisko rudnic, zbieraliśmy jagody i poziomki, podziwialiśmy dziką przyrodę Wilczego Bagna. Potem wyruszyliśmy na poszukiwanie kwiatu paproci. Dopisywało nam szczęście i w pobliży leśniczówki pod rozłożystymi konarami starego dębu znaleźliśmy nasiężała – paproć wypuszczającą pęd z kłosem zarodnikowym, która jest uważana za najmocniejszą kandydatkę na sobótkowy kwiat paproci. Na zakończenie wycieczki rozpaliliśmy ognisko, ale zamiast oddać się kultywowaniu pradawnych kupalnocnych zwyczajów piekliśmy i zjadaliśmy ze smakiem kiełbaski. Pewnie również z apetytem pożerał owady towarzyszący nam nietoperz, który polował ponad podwórkiem leśniczówki.

Czytaj więcej: Wycieczka 24 czerwca

Wycieczka 11 czerwca

Czytaj więcej: Wycieczka 11 czerwcaWybraliśmy się nad Wisłę do Bożej Woli, gdzie znajduje się największa na Mazowszu kolonia brzegówek. W czasie wycieczki kontynuowaliśmy udało nam się zobaczyć i wysłuchać pokląskwy, kapturki, pliszki żółte oraz kukułkę. Cały czas towarzyszyły nam nieprzebrane chmary brzegówek. Widzieliśmy bociana białego, śmieszki i krzyżówki. Największą atrakcją wycieczki było obserwowanie wspaniałego starego bielika.

Czytaj więcej: Wycieczka 11 czerwca

Zajęcia 29 czerwca

Czytaj więcej: Zajęcia 29 czerwcaNasze ostatnie przedwakacyjne spotkanie prawie w całości poświęcone omówieniu naszej sobotniej wycieczki. Wybraliśmy się wtedy do Ostrówka, żeby szukać kwiatu paproci, świetlików i oczywiście zapalić sobótkowe ognisko. Powędrowaliśmy też przez wieczorny las do Wilczego Bagna, żeby sprawdzić czy nie spotkamy wodników, bagienników, rusałek i Baby Jagi. W czasie zajęć obejrzeliśmy zdjęcia z wycieczki i utrwaliliśmy sobie wygląd oraz głosy napotkanych ptaków. Graliśmy też w przyrodnicze gry edukacyjne. Na koniec życzyliśmy sobie udanych wakacji, a każdy z uczestników dostał płytę DVD z nagranym cyklem programów „Borówka skrzat wyrusza w świat" opowiadający o ochronie różnorodności przyrodniczej na obszarach chronionych, Jeden z odcinków opowiadający o rezerwacie przyrody Jezioro Jasne obejrzeliśmy wspólnie.

Zajęcia 22 czerwca

Czytaj więcej: Zajęcia 22 czerwcaByło to nasze pierwsze spotkanie po letnim przesileniu słonecznym, wypadło dokładnie w pierwszy dzień astronomicznego lata. Rozmawialiśmy o tym, co dzieje się na letnim nocnym niebie. Przypomnieliśmy sobie charakterystyczny dla te pory roku układ gwiazd – tzw. Letni Trójkąt i o tym, że Słońce weszło w znak Raka. Mówiliśmy o tym jak ważny był moment słonecznego letniego przesilenia dla naszych słowiańskich przodków. Przypomnieliśmy sobie zwyczaje związane z Nocą Kupały zwaną też Sobótką, a potem Nocą Świętojańską. Potem wspominaliśmy naszą ostatnią wycieczkę nad Wisłę do największej kolonii brzegówek na Mazowszu w Bożej Woli. Na zakończenie obejrzeliśmy film o przyrodzie Mazowsza – „Mazowsze-podróże przyjazne naturze".

Zajęcia 1 czerwca

Czytaj więcej: Zajęcia 1 czerwcaSpotkaliśmy się w Dzień Dziecka i z obchodom tego święta były poświęcone zajęcia. Zaczęliśmy typowo od podsumowania tego, co aktualnie dzieje się w przyrodzie i omówieniu ostatniej wycieczki. Potem graliśmy w grę wędrówkową, gdzie każdy z grających mógł wcielić się w młodego biegusa zmiennego i powędrować z lęgowisk na zimowiska, a potem, po przeżyciu wielu niebezpiecznych przygód powrócić na tereny lęgowe i wychować własne dzieci. Wygrał Patryk, któremu udało się wychować cztery pisklaki. Potem robiliśmy kartonowe modele dymówek, które były równocześnie prezentami na Dzień Dziecka dla wszystkich uczestników zajęć.

Zajęcia 25 maja

Czytaj więcej: Zajęcia 25 majaÓsme wiosenne spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zjawisk, które są typowe dla czasu pomiędzy końcem wiosny, a początkiem lata. Mówiliśmy o młodych ptakach, które opuszczają gniazda, choć sezon lęgowy jeszcze się nie skończył. Poznawaliśmy gniazda różnych gatunków ptaków. Pod koniec spotkania kontynuowaliśmy poznawanie fascynującego świata pająków, a potem graliśmy w przyrodnicze gry edukacyjne.

Czytaj więcej: Zajęcia 25 maja