Czysty Wołomin

Font Size

Layout

Cpanel

Wrzesień Odkrywców

Czytaj więcej: Wrzesień OdkrywcówZajęcia 7 września

Było to nasze pierwsze, jeszcze letnie, spotkanie po wakacjach. Na początku zajęliśmy się sprawami organizacyjnymi, bowiem pojawili się nowi uczestnicy. Potem przypomnieliśmy sobie gwiazdozbiory letniego nieba – Łabędzia, Orła i Lutnię, których najjaśniejsze gwiazdy – Deneb, Altair i Wega tworzą „letni trójkąt". Dwie inne ważne konstelacje widoczne latem to Pegaz i Andromeda. Rozmawialiśmy o tzw. Mgławicy Andromedy, widocznej nawet gołym okiem, ale jej eliptyczny kształt widać już przez lornetkę o kilkukrotnym powiększeniu. W rzeczywistości nie jest to mgławica, a galaktyka spiralna bliźniacza do naszej. Ponieważ dla niektórych uczestników były to pierwsze zajęcia Wołomińskich Odkrywców Przyrody odpowiedzieliśmy sobie na pytanie czym ona jest, jakie są jej najważniejsze elementy i rządzące nią prawa. Przewędrowaliśmy z południa na północ Polski poznając najpiękniejsze krajobrazy i skarby naszej przyrody ożywionej.

Czytaj więcej: Wrzesień Odkrywców

Wycieczka 24 czerwca

Czytaj więcej: Wycieczka 24 czerwcaOdwiedziliśmy Ostrówek z zamiarem poszukiwania kwiatu paproci i podziwiania przyrody w sobótkowy wieczór. Naszym gospodarzem był pan leśniczy gospodarujący w leśniczówce Ostrówek. Najpierw powędrowaliśmy przez las do Wilczego Bagna. Wysłuchaliśmy i zaobserwowaliśmy kapturki, pierwiosnki, piecuszki, świstunki leśne, rudziki, śpiewaka, kosa, zięby, dzięcioła dużego, kowaliki, grzywacza oraz muchołówkę żałobną. Udało nam się zaobserwować podlota tego gatunku. Napotkaliśmy mrowisko rudnic, zbieraliśmy jagody i poziomki, podziwialiśmy dziką przyrodę Wilczego Bagna. Potem wyruszyliśmy na poszukiwanie kwiatu paproci. Dopisywało nam szczęście i w pobliży leśniczówki pod rozłożystymi konarami starego dębu znaleźliśmy nasiężała – paproć wypuszczającą pęd z kłosem zarodnikowym, która jest uważana za najmocniejszą kandydatkę na sobótkowy kwiat paproci. Na zakończenie wycieczki rozpaliliśmy ognisko, ale zamiast oddać się kultywowaniu pradawnych kupalnocnych zwyczajów piekliśmy i zjadaliśmy ze smakiem kiełbaski. Pewnie również z apetytem pożerał owady towarzyszący nam nietoperz, który polował ponad podwórkiem leśniczówki.

Czytaj więcej: Wycieczka 24 czerwca

Wycieczka 11 czerwca

Czytaj więcej: Wycieczka 11 czerwcaWybraliśmy się nad Wisłę do Bożej Woli, gdzie znajduje się największa na Mazowszu kolonia brzegówek. W czasie wycieczki kontynuowaliśmy udało nam się zobaczyć i wysłuchać pokląskwy, kapturki, pliszki żółte oraz kukułkę. Cały czas towarzyszyły nam nieprzebrane chmary brzegówek. Widzieliśmy bociana białego, śmieszki i krzyżówki. Największą atrakcją wycieczki było obserwowanie wspaniałego starego bielika.

Czytaj więcej: Wycieczka 11 czerwca

Zajęcia 29 czerwca

Czytaj więcej: Zajęcia 29 czerwcaNasze ostatnie przedwakacyjne spotkanie prawie w całości poświęcone omówieniu naszej sobotniej wycieczki. Wybraliśmy się wtedy do Ostrówka, żeby szukać kwiatu paproci, świetlików i oczywiście zapalić sobótkowe ognisko. Powędrowaliśmy też przez wieczorny las do Wilczego Bagna, żeby sprawdzić czy nie spotkamy wodników, bagienników, rusałek i Baby Jagi. W czasie zajęć obejrzeliśmy zdjęcia z wycieczki i utrwaliliśmy sobie wygląd oraz głosy napotkanych ptaków. Graliśmy też w przyrodnicze gry edukacyjne. Na koniec życzyliśmy sobie udanych wakacji, a każdy z uczestników dostał płytę DVD z nagranym cyklem programów „Borówka skrzat wyrusza w świat" opowiadający o ochronie różnorodności przyrodniczej na obszarach chronionych, Jeden z odcinków opowiadający o rezerwacie przyrody Jezioro Jasne obejrzeliśmy wspólnie.

Zajęcia 22 czerwca

Czytaj więcej: Zajęcia 22 czerwcaByło to nasze pierwsze spotkanie po letnim przesileniu słonecznym, wypadło dokładnie w pierwszy dzień astronomicznego lata. Rozmawialiśmy o tym, co dzieje się na letnim nocnym niebie. Przypomnieliśmy sobie charakterystyczny dla te pory roku układ gwiazd – tzw. Letni Trójkąt i o tym, że Słońce weszło w znak Raka. Mówiliśmy o tym jak ważny był moment słonecznego letniego przesilenia dla naszych słowiańskich przodków. Przypomnieliśmy sobie zwyczaje związane z Nocą Kupały zwaną też Sobótką, a potem Nocą Świętojańską. Potem wspominaliśmy naszą ostatnią wycieczkę nad Wisłę do największej kolonii brzegówek na Mazowszu w Bożej Woli. Na zakończenie obejrzeliśmy film o przyrodzie Mazowsza – „Mazowsze-podróże przyjazne naturze".

Zajęcia 1 czerwca

Czytaj więcej: Zajęcia 1 czerwcaSpotkaliśmy się w Dzień Dziecka i z obchodom tego święta były poświęcone zajęcia. Zaczęliśmy typowo od podsumowania tego, co aktualnie dzieje się w przyrodzie i omówieniu ostatniej wycieczki. Potem graliśmy w grę wędrówkową, gdzie każdy z grających mógł wcielić się w młodego biegusa zmiennego i powędrować z lęgowisk na zimowiska, a potem, po przeżyciu wielu niebezpiecznych przygód powrócić na tereny lęgowe i wychować własne dzieci. Wygrał Patryk, któremu udało się wychować cztery pisklaki. Potem robiliśmy kartonowe modele dymówek, które były równocześnie prezentami na Dzień Dziecka dla wszystkich uczestników zajęć.